Iin kunnan päiväkodit

Iissä on kolme päivähoitoaluetta, joissa on viisi kunnallista päiväkotia ja useita perhepäivähoitopaikkoja.

Jokaisella alueella on oma alue-esimies. Päivähoitopaikkaa hakiessa lisätietoja tarvittaessa antaa päivähoitopaikan alue-esimies.

Alue 1. Nikkarin päiväkoti ja perhepäivähoito

Nikkarin päiväkoti
Timpurintie 7, 91100 Ii
Alue-esimies Kirsti Tuominen, p. 040 357 7999, kirsti.tuominen(a)ii.fi
Varaesimies Johanna Palola, p. 040 823 7011, johanna.palola(a)ii.fi

Nikkarin päiväkoti on avoinna klo 6.00-17.00.
Päiväkodissa on seitsemän lapsiryhmää. Maahiset (3-5 vuotiaat), Kiviset (esiopetus), Tiitiäiset (3-5 vuotiaat), Soraset (esiopetus), Muruset (2-5 vuotiaat), Siruset (2-5 vuotiaat) ja Hippuset (1-3 vuotiaat).

  • Maahiset, p. 040 648 5599

  • Kiviset ja Tiitiäiset, p. 040 641 6080

  • Soraset, p. 040 162 8504

  • Muruset, p. 040 826 3882

  • Siruset, p. 040 631 7740

  • Hippuset, p. 040 649 2216

Perhepäivähoito
Alueellamme työskentelee perhepäivähoitajia omissa kodeissaan ja perheissä. Perhepäivähoitajamme työskentelevät Tikkasessa ja Nikkarin päiväkodin lähialueella.

Varhaiserityisopettaja (veo) Jaana Pulkkinen p. 040 643 0222, jaana.pulkkinen@ii.fi, Nikkarin päiväkoti ja yksityiset päiväkodit

Alue 2. Alaranta-Hamina alueen päiväkodit ja perhepäivähoito

Alarannan päiväkoti
Sortteeritie 14, 91100 Ii, alarannan.paivakoti(a)ii.fi
Alue-esimies Tanja Rajala, p. 040 182 9592, tanja.rajala(a)ii.fi
Varaesimies Anna-Leena Moilanen, p. 040 723 8110, anna-leena.moilanen(a)ii.fi

Alarannan päiväkoti on avoinna klo 6.15-17.00.
Päiväkodissa on kaksi lapsiryhmää. Ulpukoiden osasto on 18 paikkainen (3-5 vuotiaat). Lumpeiden osasto on 12 paikkainen, ja siinä toimii integroitu erityisryhmä. Osa ryhmän paikoista on suunnattu erityistä tukea tarvitseville lapsille.

  • Ulpukat, p. 040 653 1410

  • Lumpeet, p. 040 162 9094

Varhaiserityisopettaja (veo) Pia Heikkilä p. 040 357 8107, pia.heikkila(a)ii.fi, Alarannan päiväkoti ja perhepäivähoito

Haminan päiväkoti
Kotikuja 4, 91100 Ii
Alue-esimies Tanja Rajala, p. 040 182 9592, tanja.rajala(a)ii.fi
Varaesimies Anna-Leena Moilanen, p. 040 723 8110, anna-leena.moilanen(a)ii.fi

Haminan päiväkoti on avoinna klo 6.15-17.00.
Päiväkodissa on neljä lapsiryhmää. Rentukoiden ja Puna-apiloiden osastot ovat 21 paikkaisia (3-5 vuotiaat). Vanamot on 21 paikkainen osasto, jossa päivähoitoa tarvitsevia esikoululaisia. Valkoapiloissa palvellaan perheitä, jotka vanhempien vuorotyön vuoksi tarvitsevat lapsilleen hoitoa iltaisin, öisin ja viikonloppuisin.

  • Rentukat, p. 040 701 2950, rentukat(a)ii.fi

  • Vanamot+esiopetus, p. 040 768 2210, vanamot(a)ii.fi

  • Valkoapilat (vuorohoito), p. 040 768 2551, apilat(a)ii.fi

  • Puna-apilat, p. 040 620 4503, apilat(a)ii.fi

Perhepäivähoito
Alueellamme työskentelee perhepäivähoitajia omissa kodeissaan ja perheissä.

Varhaiserityisopettaja (veo) Jaana Pulkkinen, p. 040 643 0222, jaana.pulkkinen(a)ii.fi, Haminan päiväkoti

Alue 3. Lakson ja Kuivaniemen päiväkodit, Olhavan Tenavatupa ja perhepäivähoito

Lakson päiväkoti
Kauppatie 10, 91100 Ii
Alue-esimies Leena Juhonen, p. 040 723 8800, leena.juhonen(a)ii.fi
Varaesimies Kirsti Kehus, p. 040 641 1003, kirsti.kehus(a)ii.fi

  • Mansikat, p. 040 723 3400

  • Mustikat, p. 040 723 9118

  • Mustikat + esiopetus, p. 040 703 1008

Kuivaniemen Päiväkoti
Opintie 30, 95100 Kuivaniemi, p. 040 669 3810
Alue-esimies Leena Juhonen, p.040 723 8800, leena.juhonen(a)ii.fi
Varaesimies Kirsti Kehus, p. 040 641 1003, kirsti.kehus(a)ii.fi

Olhavan Tenavatupa
Koulukuja 7, 91140 Olhava, p. 040 768 3166
Alue-esimies Leena Juhonen, p. 040 723 8800, leena.juhonen(a)ii.fi
Varaesimies Kirsti Kehus, p. 040 641 1003,kirsti.kehus(a)ii.fi

Olhavan ap-ip toiminta, p. 040 184 1509

Varhaiserityisopettaja (veo) Jaana Pulkkinen p. 040 643 0222, jaana.pulkkinen@ii.fi